„Имам скица с координати от общината. Как да разбера къде се намира имота на терена с GPS Garmin?”

Това е един от най-често задаваните въпроси когато разглеждаме практическото приложение на GPS технологията в ежедневието. Много хора притежават земеделска земя и гори, като част от документите за собственост са скиците, които поземлените комисии издават. Най-добрият начин да видите къде се намира имота Ви е геодезическата фирма, която поддържа даденото землище, да извърши трасировка. Тази процедура е сравнително бавна и скъпа, като в доста от случаите не е необходима. Геодезистите ще трасират имота с точност 0.25-0.30 м, докато Вие просто искате да знаете къде са границите на имота с точност 2-3 метра. Добрата новина е, че притежавайки GPS Garmin, Вие сами можете да намерите всеки имот, за който сте получили скица с координати. В случай, че нямате все още ръчен GPS, можете да закупите някои модели на цена, два пъти по-ниска от цената на едно геодезично трасиране. На практика всеки GPS Garmin, дори автомобилен, може да се използва за тази цел, но ние силно препоръчваме нашите ръчни модели, които са предназначени за планина и професионална работа на полето.

Като цяло два са основните проблема, които трябва да решим, за да трасираме успешно имоти – трансформация на координати и конвертиране на файл от текстов формат към файл за GPS приемник. Ето отделните стъпки, през които трябва да преминем и за които се налага пояснение.

  • Въвеждане на данни
  • Трансформация на координати
  • Конвертиране на *.txt към *.gpx файл
  • „Качване“ на данните в GPS-а
  • Трасиране на имота

 Въвеждане на данните

Обикновено скицата се дава само на хартиен носител и общинската служба е длъжна да отпечата на нея координатите на граничните точки на имота. Въпреки, че скоро беше приета координатна система (к-с) 2005, вероятно още дълги години ще се използва к-с 1970 г.

Ако имате данните в цифров вид можете да ги ползвате наготово или да преобразувате файла до необходимия формат. В повечето случай ще се наложи ръчно да въведете номерата на точките и координатите в текстов файл със следната структура:

 Номер_на_точка        X_координата       Y_координата

На този етап няма значение дали искате да генерирате точки за всяка чупка от имота или затворен контур, очертаващ неговите граници. Въведете координатите в този формат, като използвате Space за отделяне на стойностите. Можете да използвате всеки елементарен текстов редактор, например NotePad, за да създадете текстов файл с разширение *.txt

Трансформация на координатите

GPSприемниците работят в глобална координатна система, затова няма как директно да въведете к-с 1970 г. в устройството. Налага се трансформация, като за целта можете да използвате безплатната програма BGSTrans 4.0. Този софтуер позволява работа с различни координатни системи и можете да го изтеглите от сайта на Агенцията по кадастъра.

К-с 1970 г. е разделена на четири зони – К3, К5, К7 и К9, затова е важно да уточните в коя от зоните попадат Вашите данни. За целта можете да използвате приложената схема, но някои от населените места попадат в граничните зони и трябва да попитате в поземлената комисия за по-голяма сигурност.

За да се трансформират правилно координатите, внимателно задайте коректните настройки на BGSTrans 4.0. В противен случай ще получите GPS координати, които няма да отговарят на Вашия имот.

  • Стартирайте BGSTrans 4.0
  • От панела Трансформация на файлове чрез бутона Избери добавете един или няколко файла, които искате да трансформирате.
  • От панела Трансформационни настройки чрез бутона Настройки задайте параметрите за трансформация.

  • Задайте следните параметри:
    • Входни параметри
      • Координатна система = Координатна система 1970
      • Номер на зона = 3,5,7 или 9
      • Десетични знаци = 7
  • Изходни параметри
    • Координатна система = Координатна система Булреф 89 (за версия 4.1 задайте Координатна система ETRS89.0)
    • Тип на координатите = BL (географски)
    • Формат на коорд. = ГГГ.*
    • Потвърдете параметрите с бутона ОК
    • От панела Трансформация на файлове чрез бутона Трансформирай създайте файл в GPS координати. Ако не променяте други настройки, името на изходния файл ще бъде същия като входния, но с добавка _tr.

В резултат на горните действия ще получите файл с GPS координати в десетични градуси, който има следната структура:

 Номер_на_Точка    B_географска_ширина    L_географска_дължина

Така трансформирания файл е готов за конвертиране към *.gpx, но ще направим някои промени във файла за по-лесна работата нататък.

В случай, че имате няколко имота и искате в GPS приемника да ги виждате като затворени контури, трябва ръчно да отделите всеки имот с три нули (0 0 0) и да копирате всяка първа точка и като последна за дадения имот. Тогава променения файл ще има следната структура:

В показания пример се вижда, че имаме три имота и техните точки са номерирани съответно със 100…, 200… и 300… Първата и последната точка съвпадат (за да се затвори контура), а с три нули в данните са отделени самите имоти.

Конвертиране от *.txt към *.gpx файл

Софтуера за връзка между компютъра и GPS приемниците на Garmin е безплатен и можете да го изтеглите оттук. Стандартния формат, с който работи BaseCamp е *.gpx, затова се налага нашия трансформиран текстов файл да се конвертира в този формат.

С помощта на TXT2GPX, която предоставяме безплатно за ползване, можете да извършите това конвертиране. Заедно с програмата в архива ще намерите два тестови файла, които ще Ви помогнат да създадете Вашите файлове правилно. Обърнете внимание, че файла Geotrade.txt съдържа реални данни за парцела, в който е разположен офиса на Garmin в София, а данните от Imoti_K9.txt са примерни.

TXT2GPX е елементарна програма, която няма нужда от пояснения. Просто избирате дали искате да се генерират Точки, Контур или Точки+Контур и чрез бутона TXT>>GPX  конвертирайте файла.

 „Качване“ на данните в GPS

Създадения *.gpx файл е готов за вмъкване в BaseCamp. По подразбиране всички външни данни се добавят към My Collection, но Вие можете да създадете нова папка с името на землището, в което са разположени имотите.

Маркирайте име на папка от базата данни Library, например My Collection и след това вмъкнете *.gpx файла с командата File > Import in to ‘My Collection’… В долната част на панела ще видите точките и контурите, които очертават Вашите имоти и с Show on Map можете да ги визуализирате на картата. Ако вече сте включили GPS приемника към компютъра, под Device ще видите името на включеното устройство, в случая Oregon 450. Маркирайте точките и контурите, с десен бутон на мишката изберете Copy и поставете с Paste в папка Internal Storage от GPS приемника.

Прекъснете безопасно връзката между GPS-а и компютъра чрез командата Eject и проверете дали данните са в приемника. Вече сте готови за трасиране на имота върху терена. На изображението, представляващо ортофотоплан, се вижда точността на трансформацията и как точките отговарят на реалната ситуация и отразяват границите на парцела.

Трасиране на имота

Преди да потеглите за трасирането, можете да направите още нещо, което ще Ви улесни – вижте имота наложен върху сателитната снимка на Google Earth. От BaseCamp чрез командата View > Google Earth посочете *.gpx файла с имотите и те автоматично ще изчертаят върху сателитната снимка, отваряйки Google Earth.

По този начин можете да се ориентирате за черните пътища, които осигуряват достъп до Вашите имоти и да видите дали става въпрос за земеделска земя, гора или друг терен.

Самото трасиране представлява навигация до всяка от точките, определящи имота. Обикновено това става с функцията Накъде > Точки от маршрута, избор на точка и бутона Тръгнете.  Проверете в ръководството на Вашия GPS по какъв начин става навигацията до точка и как се работи със следи от паметта. Когато наближите целта, генерирания контур ще Ви помогне да знаете точната граница на имота. По този начин можете да трасирате не само имоти, но и линейни съоръжения като оптични кабели, далекопроводи и много други интересни за Вас обекти.

Можете да прочетете статията Идентификация на имоти и определяне на площи с Garmin, която ще Ви помогне да изчислите площта на обработваната земя и да подготвите данни за системата ИСАК.

Изтеглете TXT2GPX.rar оттук. Архива съдържа следните файлове:

Geotrade.txt – въведени координати на парцел в к-с 1970 г., зона К9

Geotrade_tr.txt – трансформирани координати от BGSTrans 4.0 в к-с  Булреф 89

Geotrade_tr.gpx – генериран файл от TXT2GPS за BaseCamp и MapSource.

Imoti_K9.txt – въведени координати на имоти от скица в к-с 1970 г., зона К9

Imoti_K9_tr.txt – трансформирани координати от BGSTrans 4.0 в к-с  Булреф 89

Imoti_K9_tr.gpx – генериран файл от TXT2GPS за BaseCamp и MapSource.

TXT2GPX.exe – програма за конвертиране на *.txt файл в *.gpx файл за BaseCamp и MapSource.